על הקריאה

פבר 22, 2022 | כללי

מכל החי על פני כדור הארץ רק האדם קורא ומבין את הנקרא, הוא בעצם נותן משמעות ופרשנות לסימנים וסמלים מוסכמים, ובאמצעות כך מתאפשר לו לתקשר עם דמויות מזמנים אחרים, דמויות ממרחקים תרבותיים או גיאוגרפיים במרחק עשרות ומאות שנים.

כאשר אנו קוראים, אנו מתנתקים מהיומיום, מהשגרה ונכנסים לעולם אחר. בכך, הקריאה חשובה לא פחות מיוגה או מדיטציה כי היא נותנת לאדם הפוגה מטרדותיו. גם כשאתה קורא לבדך בחדר, אתה לא לבדך. עולמות ורעיונות קסומים ורחוקים מרחק דורות נכנסים אל חייך. אתה יכול לתקשר עם רעיונותיהם של גדולי ההוגים, הסופרים והמשוררים והם יכולים ללוות אותך ולעורר את דמיונך וסקרנותך. כשאתה חוזר לשגרה אתה חוזר אליה עם ערך מוסף.

כשאתה קורא אתה לא רק מרחיב את הידע שלך, אלא כל עולמך מתרחב, הקריאה מציתה את הדמיון ואת הסקרנות שלך ואלה יכולים להעשיר את החיים הממשיים אליהם אתה חוזר כאשר אתה מניח את הספר.

לפעמים, כשאתה מביט בספריה של אדם אתה יכול להתחבר אליו עוד לפני שאפילו שוחחת אתו.

לקריאה יתרונות רבים ומגוונים. הקריאה משפרת את הזיכרון, מרחיבה את אוצר המילים ואת הזיכרון ומשפרת את היכולת לתקשר בשפה רהוטה וברורה עם העולם. תלמידים משפרים את כישורי השפה והבנת הנקרא, ואת יכולתם להתרכז כאשר הם קוראים יותר.

הקריאה למעשה מהווה התעמלות למח כפי שריצה או פעילות בחדר כושר הם התעמלות לגוף. כאשר אנו קוראים אנו שומרים על המח ער וחד ומשפרים יכולות קוגנטיביות. הקריאה משפיעה על הדימוי העצמי וגורמת לאדם להרגיש כי הוא פעיל יותר בעולם.

הקריאה גם מפחיתה סיכון לדמנציה או אלצהיימר, משפרת את האינטליגנציה הרגשית, את היכולת להיות אמפטיים, את היכולת להבין סיטואציות חברתיות ואנושיות מורכבות ולהתמודד איתן טוב יותר.

מחקר שנעשה בבי"ח הדסה הר הצופים קובע כי הקריאה מאטה הדרדרות אצל קשישים שקוראים באופן יומיומי וגם מאריכה בכמה שנים את תוחלת החיים שלהם.

כשהורה מקריא ספר לילדו הקטן ברור שהקשר ביניהם מתחזק. מבטים, צחוקים, ליטוף ורוך, שפת גוף מקרבת, זמן איכות שמקדם גם את הילד וגם את הקשר בין ההורה לילדו. בעצם, ההורה המקריא סיפור אומר לילדו – כעת אני מתפנה מכל עיסוקיי וכולי רק איתך. יחד הם יכולים לשוחח על העלילה, לפרש את הדמויות ואת המניעים שלהן.

כמה נתונים סטטיסטיים על הקריאה:

  • רק כ-20% מהאוכלוסייה קוראים כל יום
  • נשים קוראות יותר מגברים
  • בעלי הכנסה נמוכה קוראים פחות מאשר בעלי הכנסה גבוהה
  • חרדים קוראים יותר מחילונים
  • ככל שהספרייה בבית גדולה יותר כך תדירות הקריאה גבוהה יותר
  • קריאה היא הבילוי המועדף על עשירי העולם ועל מנהלים בכירים בחברות גדולות

 

מאת יהודית סבזרו