הסופר ג'ק לונדון

יול 15, 2021 | כללי

הסופר ג'ק לונדון (1876-1916) היה אחד מגדולי סופרי ההרפתקאות האמריקאים הידוע בסיפוריו שהתרחשו בצפון אמריקה. ג'ק לונדון היה מגדולי הסופרים האמריקאים, זכה להצלחה ופופלאריות גדולה עוד בימי חייו, היה גם פילוסוף, איש הרפתאות וים. יצירותיו הספרותיות הפכו לנכסי צאן ברזל של הספרות האמריקאית, תורגמו לשפות רבות והופצו בכל בעולם.
לונדון, נולד בשכונת פועלים בסן פרנסיסקו, מחוץ לנישואין. הוריו נפרדו טרם לידתו. זמן קצר לאחר שנולד, פגשה אמו בזמן קצר לאחר הלידה בג'ון לונדון, אלמן שגידל שתי בנות, וזה התאהב בה. השניים נישאו ולונדון גידל את התינוק כאילו היה בנו. ג'ק גילה זאת רק לאחר גיל 20.
מצבה הכלכלי של המשפחה היה גרוע מאוד, וכבר מגיל 10 החל לונדון הצעיר לעבוד למחייתו. לונדון עבד במגוון רב של עבודות, ביניהן, עבודה במפעל לשימורים, מוכר עיתונים, דייג, מלח בספינת ציידי כלבי ים, וספן באוניות באוקיינוס השקט ואזורי הקוטב.
בצעירותו התחבר לונדון עם עבריינים ועסק בהברחה לא חוקית של צדפי פנינה. למרות כל זאת, הצליח לונדון לסיים את לימודיו בתיכון, ובשנת 1895, כשהוא בן 19, החל ללמוד באוניברסיטת ברקלי. אך לאחר שסיים שנה אקדמאית אחת, פרש לונדון מלימודיו, ויצא ליוקון, כחלק מהגל הגדול של הבהלה לזהב בקלונדייק.
על רקע חוויותיו בצפון הקר כתב את ספריו הפופולריים ביותר, ביניהם פנג הלבן, קול קדומים, ואודיסיאה בצפון.
בשנת 1898 חזר לונדון ממסעותיו בצפון הקר והחליט לרדוף אחר חלומו להפוך לסופר. הוא החל לשלוח סיפורים למערכות עיתונים בתקווה שיפורסמו. סיפוריו הראשונים נדחו, אך הוא לא ויתר והמשיך בכתיבה כשהוא מציב לעצמו רף של כתיבת מאות מילים ביום כדי לשפר את כתיבתו. סיפור הראשון שהתפרסם בעיתון מקומי היה " לאדם בדרך", לונדון הרוויח חמישה דולרים עבור פרסומו.
בשנת 1899 יצא לאור ספרו הראשון, "אודיסיאה בצפון", שהתבסס על הרפתקאות לונדון ביערות הצפון. לאחר פרסום ספר זה החלה הקריירה של לונדון לנסוק, והוא החל לפרסם יותר ויותר סיפורים בעיתונים שונים.
במהלך השנים הבאות כתב לונדון כ-50 ספרים נוספים ומאות סיפורים קצרים, כולם נכתבו בקצב כתיבה יוצא דופן במהירותו – בערך מדי ארבעה חודשים יצא לאור ספר נוסף של לונדון. ספריו זכו לפופולריות אדירה, אם כי לא תמיד לאהדת המבקרים.
בשנת 1907 הוציא לונדון ספר זיכרונות בשם "הדרך", בו תיאר רבות מקורותיו ומחייו כנווד באמריקה.
ב-1910 קנה לונדון 4 דונם של אדמה חקלאית בגלן אלן שבקליפורניה והשתקע שם יחד עם אשתו שרמיאן. לונדון השקיע את כל כספו ומרצו בחווה ובניסיונותיו להפוך אותה לעסק משגשג, וספריו החלו במוצהר להיכתב רק כדי להרוויח כסף שיממן את פעילותו החקלאית.
ג'ק לונדון מת בשנת 1916 בחוותו שבגלן אלן, כשהוא בן 40. סיבת מותו נתונה במחלוקת. רשמית מותו פורסם כהתאבדות אך בשנים מאוחרות יותר פורסם כי ככל הנראה מותו נגרם ממנת יתר.
עופרים הוצאה לאור גאה להביא את יצירותיו של ג'ק לונדון לקוראים הישראלים בעברית וכן באנגלית מונגשת.