אודות רוברט לואיס סטיבנסון, הסופר הסקוטי, ואודות ספרו – "דר' ג'קיל ומר הייד"

יול 15, 2021 | כללי

הקלאסיקה "דר' ג'קיל ומר הייד" נכתבה בידי הסופר רוברט לואיס סטיבנסון, יליד סקוטלנד. סטיבנסון חלה בילדותו במחלת השחפת, מחלה שהשפיעה מאד על מהלך חייו.
במשך תקופות ארוכות בילדותו נאלץ לבלות במיטתו, ובזמנים אלו הפליג בדמיונות והמציא סיפורים.
כשהיה בן כ-23 שנה אילצה אותו המחלה לבטל את תכניותיו ללמוד הנדסה ולנסוע לחפש אחר מרפא בריוויירה הצרפתית. כעבור שנה חזר לסקוטלנד בבריאות טובה יותר, סיים בהצטיינות את לימודי המשפטים אך נאלץ להמשיך בנסיעות רבות לאירופה ולארצות טרופיות לצורך המשך הבראה.
בנסיעות אלה צבר חוויות רבות שהעשירו את סיפוריו. הסופר חורחה לואיס בורחס אמר עליו: "לקרוא את סטיבנסון זו אחת מצורות האושר המושלם".
בין ספריו בולט הספר "דר' ג'קיל ומר הייד". הסיפור הדמיוני עוסק בצדדים האפלים העומדים בצד הצדדים המוארים בנפש האדם. ובעצם – התמודדות האדם והמאבקים הפנימיים בנפשו עם הטוב ועם הרע באישיותו. יש לציין כי בתקופה זו רווחו התיאוריות החדשניות של דר' זיגמונד פרויד בתורת הפסיכואנליזה שלו, אודות אני הטוב והאני האפל בנפש האדם, המתקיימים זה בצד זה. וכדי להתנהג בצורה תרבותית מדחיק האדם את דחפיו האלימים אל התת מודע. תיאוריות אלה השפיעו על כתיבתו של סטיבנסון.
עלילת הסיפור מתרחשת בלונדון. דר' ג'קיל הוא רופא מכובד, ג'נטלמן, העוסק במחקר רפואי ומנסה להבין את הרוע ולמגר אותו באמצעים רפואיים. שני הצדדים ב"אישיות" מוארים באופן קיצוני. מול ה"רופא" המייצג את הצד הטוב, המציל, מופיע מר הייד, המייצג את החלק האפל, האלים והרע, ומנסה להשתלט על האישיות.
הקלאסיקה התפרסמה בשפות רבות, זכתה לעיבודים קולנועיים רבים ולמחזות.
בעופרים הוצאה לאור אנו גאים להציג את הספר "דר' ג'קיל ומר הייד" בסדרת Step by Step – מדורגי עופרים, ברמה 8.